home | login | register | DMCA | contacts | help | donate |      

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я


my bookshelf | genres | recommend | rating of books | rating of authors | reviews | new | форум | collections | читалки | авторам | add

реклама - advertisementПримітки

1

Де Вер Ґарденс — вулиця в Кенсингтоні, одному з найпрестижніших районів Лондона, відома захмарними цінами на житло.— Прим. пер.

2

Хеймаркет — вулиця у Вест Енді, районі Лондона, відома своїми театрами.— Прим. пер.

3

Дейзі Міллер — героїня однойменної повісті Генрі Джеймса.— Прим. пер.

4

Ідеться про відомих англійських художників XVIII ст.— Томаса Ґейнсборо, Джорджа Ромні та сера Джошуа Рейнольдса.— Прим. пер.

5

Лорд Ворбертон, Ізабель Арчер — герої роману Генрі Джеймса «Жіночий портрет».— Прим. пер.

6

Мається на увазі комедійна п’єса Оскара Вайлда на чотири дії (пізніше — на три) «Як важливо бути серйозним. Несерйозна комедія для серйозних людей», у якій автор висміює лицемірство і святенництво вікторіанської епохи. Прем’єра відбулася в театрі Сент-Джеймс (Лондон) 14 лютого 1895 р. 1970-х роках її переклав українською Ростислав Доценко — «Як важливо бути поважним».— Прим. пер.

7

Ідіосинкразія — підвищена чутливість до певних речовин або впливів.— Прим. ред.

8

Ральф Волдо Емерсон (25.05.1803—27.04.1882) — американський есеїст, поет і філософ, один із найвидатніших мислителів і письменників США. У своєму есе «Природа» (1836) Емерсон першим висловив і сформулював філософію трансценденталізму. Вихованням Ральфа займалася його тітка, Мері Моді Емерсон, яка керувала його читанням, гострила його розум.— Прим. пер.

9

Фанні Брон — кохана Джона Кітса, якій поет присвятив чимало віршів.— Прим. пер.

10

Лобі (англ. lobby) — прийомна, вестибюль, кулуари.— Прим. ред.

11

«Бостонці» — роман Генрі Джеймса, написаний у 1886 р.— Прим. пер.

12

Sotto voce (італ.) — знизивши голос.— Прим. пер.

13

Бозі — прізвисько відомого англійського поета й перекладача лорда Альфреда Дугласа.— Прим. пер.

14

Сіті (англ. city) — середмістя. Лондонське сіті є не просто центром міста, але й світовим центром економіки та банківської справи.— Прим. пер.

15

Ідеться про те, що Джон Еддингтон Саймондс (ДжЕС), будучи сам гомосексуалістом, не сприймав тілесного вияву кохання між чоловіками, особливо, коли йшлося про «любов за гроші». Гнаний суспільним осудом і власними естетично-сексуальними протиріччями поет, останні роки життя прожив в Італії.— Прим. пер.

16

Connoisseur (фр.) — знавець.— Прим. пер.

17

«Англійський ілюстрований журнал» — щомісячне видання, що виходило з жовтня 1883 до серпня 1913 року.— Прим. пер.

18

Алюзія на «Так казав Заратустра» Фрідріха Ніцше.— Прим, пер.

19

Троллоп Ентоні (1815—1882) — англійський письменник-реаліст, один із найуспішніших і талановитих романістів вікторіанської епохи. Написав цикл із шести романів «Барсетширські хроніки» (1855—1867), роман «Прем’єр-міністр» (1876), дорожні нариси, книгу «Теккерей» (1879).— Прим. ред.

20

«Млин на Флоссі» — роман англійської письменниці Джордж Еліот, виданий у 1860 р.— Прим. пер.

21

«Північно-американський оглядач» — перший літературний щомісячний журнал у США, що почав виходити в Бостоні у 1815 р.— Прим. пер.

22

Роберт Браунінг (1812—1889), англійський поет вікторіанської епохи, увів у англійську поезію жанр монологу-сповіді.— Прим. ред.

23

Еготизм — переоцінення своєї особи, самозакоханість.— Прим. ред.

24

«Даніель Деронда» — останній роман англійської письменниці Джордж Еліот.— Прим. пер.

25

Лемб-Хаус — будинок у містечку Рай (Англія, Східний Сассекс), побудований Джеймсом Лембом у 1723 р., відомий тим, що там знайшов притулок король Англії Ґеорґ І у 1725 р., корабель якого розбився об скелі біля Рая. Пізніше (від 1899 р.) належав Генрі Джеймсу, який провів у ньому останні 18 років свого життя.— Прим, пер.

26

На разі маємо надмірне перебільшення автора, оскільки у примітці на с. 155 сказано, що будинок зведено у 1723 р. і на час придбання його Генрі Джеймсом у 1897 р. вік будинку становить лише 174 роки.— Прим. ред.

27

«Пойнтонські старожитності» — роман Генрі Джеймса, уперше опублікований у 1896 р. в американському журналі «The Atlantic Monthly» під назвою «Старі речі».— Прим. пер.

28

Реформ-клуб — суто джентльменський клуб на Пелл-Мелл у Лондоні, заснований вігами та радикалами в 1836 р.— Прим. пер.

29

«Перешкоди» — збірка оповідань Генрі Джеймса, що вийшла друком у Лондоні 1896 р.— Прим. пер.

30

«Як це сталося» — оповідання Генрі Джеймса, що побачило світ у лондонському журналі 1896 р.— Прим. пер.

31

Царство Аіда — світ «царства тіней» і мертвих у грецькій міфології.— Прим. пер.

32

«Collier’s» — американський щотижневий ілюстрований журнал, заснований Пітером Фінелоном Коллієром у 1888 р., який під різними назвами виходив до січня 1957 року.— Прим. пер.

33

Мається на увазі бронзова рельєфна скульптура на честь Роберта Ґоулда Шоу та 54-го Массачусетського полку, авторство якої належить Опосту Сент-Ґоденсу.— Прим. пер.

34

Бостон-Коммон — парк у центральній частині Бостона, найстаріший громадський парк Сполучених Штатів.— Прим. пер.

35

Янкі — так спершу називали мешканців Нової Англії, нині — жартівливо-зверхнє прізвисько всіх американців, уживане переважно іноземцями.— Прим. пер.

36

«Ревю де Дьо Монд» — «Оглядач двох світів», або «Оглядач старого й нового світу», французький двотижневий журнал ліберального спрямування, що виходив у Парижі з 1829 до 1944 р., а потім із 1945 р. і донині під різними назвами. У XIX ст. і в першій половині XX ст. мав найбільший наклад серед усіх французьких літературних журналів.— Прим. пер.

37

Біч і Стейт — вулиці у Ньюпорті (Нова Англія, США).— Прим. пер.

38

«Вашингтонська площа» — роман Генрі Джеймса, що побачив світ у 1880 році.— Прим. пер.

39

«Червона літера» — найвідоміший роман американського письменника Натаніеля Готорна, опублікований у Бостоні 1850 р.— Прим. пер.

40

Суботній ранковий клуб — жіночий громадсько-інтелектуальний клуб Бостона, відкритий у 1871 р. Джулією Ворд Хау, громадською діячкою й ініціаторкою запровадження Дня матері, аби створити культурно-освітній простір для власних дочок-підлітків і молодих жінок, які належали до елітарних кіл Бостона.— Прим. пер.

41

Тут явне непорозуміння. Час, коли Генрі захопився Готорном і якого Генрі-старший начебто бачив, будучи на засіданні Суботнього ранкового клубу, належить до початку 1860 років. Але факту зустрічі саме на Суботньому ранковому клубі не могло бути, оскільки попередня примітка вказує, що цей клуб утворився набагато пізніше, у 1871 р.— Прим. ред.

42

Гай Портсмута — район острова Рот-Айленд, у якому за часів Громадянської війни було відкрито військовий шпиталь, що функціонує і донині.— Прим. пер.

43

Френсіс Джеймс Чайлд (1.02.1825—11.09.1896) — американський учений, просвітник, фольклорист, професор Гарвардського університету, нині знаний переважно як укладач збірки англійського і шотландського фольклору, яку часто називають Чайлдовими баладами.— Прим. пер.

44

Аболіціоністи — прихильники скасування рабства.— Прим, ред.

45

«Continental Monthly» — щомісячний журнал, присвячений питанням літератури та національної політики США, почав виходити в Нью-Йорку з січня 1862 р.— Прим. пер.

46

Мається на увазі американець англосаксонського походження Джон Джейкоб Астор (17.07.1763—29.03.1848) — підприємець, фінансист, торговець — перший мільйонер у США.— Прим. пер.

47

Альфред Остін отримав звання Поета-лауреата в 1896 р., після смерті лорда Теннісона, котрому належав цей титул раніше.— Прим. пер.

48

Pied-a-terre (фр.) — прихисток поета, буквально — додаткове житло, флігель або квартира, призначені для усамітнення.— Прим. пер.

49

Лікар Слоупер — герой роману Генрі Джеймса «Вашингтонська площа», опублікованого в 1880 р.— Прим. пер.

50

Справа Дрейфуса (1894—1906) — судовий процес у справі Альфреда Дрейфуса, офіцера французького генерального штабу, який був звинувачений у шпигунстві на користь Німецької імперії. Дуже швидко справа перетворилася на великий політичний скандал, що розділив французьке суспільство на два антагоністичні табори, що призвело до затяжної політичної кризи у самій Франції та великого міжнародного резонансу.— Прим. пер.

51

Connoisseur (фр.) — знавець.— Прим. пер.

52

Мається на увазі собор Санта Марія Ґлоріоза дей Фрарі.— Прим. пер.

53

«Таймс» (англ. The Times) — найреспектабельніша і найвпливовіша щоденна газета Великої Британії та світу, видається в Лондоні з 1785 р.— Прим. пер.

54

Piazza di Spagna — Майдан Іспанії в Римі.— Прим. пер.

55

Іспанські сходи — відомі у світі сходи в місті Рим, що пов’язують вхідний портал церкви Триніта деї Монті та Іспанську площу. Вони — своєрідний бренд і візитівка Риму поряд із Капітолієм, П’яцца дель Пополо та Колізеєм. Свою назву отримали від Іспанської площі, яка розташована біля підніжжя сходів.— Прим. пер.

56

Корсо, Віа дель Корсо — одна з магістралей історичного центру Риму, що веде від П’яцца Венеція на північ, до П’яцца дель Пополо.— Прим. пер.

57

Пінчо — пагорб у Римі, на якому розташовано знамениту віллу Боргезе, нині музей із красивим парком (до семи класичних пагорбів, на яких було засновано Рим, Пінчо не належить).— Прим. пер.

58

Мається на увазі письменниця Мері Авґуста Ворд, яка підписувала свої твори псевдонімом Mrs. Humphrey.— Прим. пер.

59

Чарльз Стюарт Парнелл (1846—1891) — ірландський політичний діяч і землевласник. Із 1880 до 1882 року очолював Лігу гомруля. У 1882 р. заснував Ірландську парламентську партію і став її головою. Був лідером ірландських націоналістів і прибічників самоврядування Ірландії в парламенті Великої Британії. Зокрема, він підтримував ідеї земельної реформи, зменшення орендної плати для фермерів, відновлення ірландського парламенту, але був противником незалежності.— Прим. пер.

60

Маються на увазі Феніанці — члени таємного товариства, які боролися за звільнення Ірландії від англійського панування.— Прим. пер.

61

«Принцеса Казамассіма» — роман Генрі Джеймса, що побачив світ у 1886 р.— Прим. пер.

62

Романи Чарльза Діккенса, популярного у вікторіанській Англії письменника, класика світової літератури.— Прим. пер.

63

«Незручний вік» — роман Генрі Джеймса, уперше опублікований у журналі Harper’s Weekly (1898—1899), а потім — окремою книгою (1899).— Прим. пер.

64

«Інший будинок» — роман Генрі Джеймса, що вийшов друком у 1896 році, спочатку як журнальна публікація, а потім — окремою книгою.— Прим. пер.

65

Гарвард-Ярд — частина кампусу (тобто — студентського містечка) Гарвардського університету.— Прим. пер.

66

Мається на увазі Друга англо-бурська війна та поразка британського війська у битві біля Магерсфонтейна 11 грудня 1899 року.— Прим. пер.

67

Ґіффордські лекції — лекції з фундаментальних питань теології, читати які запрошували відомих фахівців з інших університетів.— Прим. пер.

68

Мається на увазі «Життя Девіда Копперфільда, розказане ним самим» — багато в чому автобіографічний роман Чарльза Діккенса, опублікований у 1849 р.— Прим. пер.

69

Мердстон — вітчим Девіда Копперфільда, котрий разом зі своєю сестрою постійно знущається над маленьким головним героєм роману.— Прим. пер.


Про автора | Майстер |