home | login | register | DMCA | contacts | help | donate |      

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
А Б В Г Д Е Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Э Ю Я


my bookshelf | genres | recommend | rating of books | rating of authors | reviews | new | форум | collections | читалки | авторам | add

реклама - advertisementБеклог: що й коли робити

Перше, що потрібно зробити, застосовуючи Scrum, – скласти беклог. Він може бути завдовжки в сотні пунктів або містити лише кілька речей, з якими слід розібратися передусім. Безумовним є лише одне: ви маєте чітко уявляти, що хочете отримати наприкінці роботи. Це може бути якийсь продукт, весілля, послуга, нова вакцина, пофарбовані стіни будинку тощо. Це може бути будь-що, але одразу після створення в голові картинки бажаного результату слід продумати, чого потребуватиме його досягнення.

Нещодавно я працював із компанією, яка виробляє автоматизовані системи для будинків: опалення, охолодження, електрики, сантехніки, усього потроху. Одним із їхніх нових продуктів є система побутової автоматики. Вони створюють систему, здатну контролювати всі аспекти вашого побуту: від відчинення вхідних дверей та вмикання світла в кімнатах до контролю витрат на опалення – і все з вашого мобільного пристрою. Отже, спочатку вони сідають і складають перелік усього, що для цього потрібне: перемикачів, контролерів, інтерфейсів, датчиків, протоколів зв’язку тощо. По суті, не конкретних правил та шматків роботи, а всіх сюжетів та побажань замовника.

Тому вони записують такі речі: «Як домовласник я хочу мати можливість бачити, хто стоїть біля моїх дверей, щоб можна було відчиняти їх лише тим, кого я вирішу пустити». Вони пишуть побажання про відчинення гаражних воріт, увімкнення всіх систем, контроль освітлення. Перелік продовжується доти, доки до нього не ввійдуть усі речі, які, на їхню думку, має робити їхній продукт, щоб бути ринково привабливим.

У цьому випадку перелік якраз і був завдовжки в сотні пунктів, адже йшлося про велику, складну систему автоматики. Беклог базується на ідеї, що в нього має входити все, що тільки можна включити в продукт. Звичайно, всього вбудувати вам не вдасться, але треба мати перелік усіх речей, які можна було би включити в бачення цього продукту.

Ключ тут у тому, що ви вирішите зробити спочатку. Для цього потрібно відповісти на таке питання: «Які пункти мають найбільший бізнесовий вплив, найважливіші для клієнта, можуть принести найбільше грошей та найлегші для виконання?» Треба розуміти, що в цьому переліку є ціла купа речей, за які ви ніколи не візьметесь, і передусім вам потрібні ті, що принесуть найбільшу цінність із найнижчим ризиком. У поетапній системі розробки та завершення проекту Scrum треба починати з речей, які негайно принесуть прибуток, ефективно знизивши ризики. І робити це треба на рівні характеристик продукту. Слід починати створювати цінність для ваших клієнтів якомога раніше. Адже вам потрібне буде щось повністю виконане – що можна показати. Це може бути просто невеличка частина більшого проекту, але вона має бути готова для демонстрації. Якщо ви фарбуєте будинок, можливо, першим таким виконаним пунктом буде повне завершення всіх робіт у вітальні.

У розробці продуктів є безумовне правило, що підтверджувалося багато разів. Я вже говорив про нього раніше: 80 відсотків цінності закладені в 20 відсотках характеристик. Задумайтесь над цим на хвилину. В усьому, що ви купуєте, основна цінність – те, чого люди хочуть найбільше, – складає лише п’яту частину створеного. У випадку цієї компанії співробітники дивилися на свій величезний перелік речей, які можна включити в їхню систему побутової автоматики, і розуміли (знали), що насправді клієнти хочуть лише 20 відсотків із цього. Scrum дозволяє визначити, як створити ці 20 відсотків передусім. У традиційній розробці продуктів команди не знають, у чому полягають ці 20 відсотків, доки не завершать увесь проект. Це означає, що цілих 80 відсотків їхніх зусиль марнуються. А ви знаєте, як я ставлюсь до марнування.

А якби ви могли завершувати проекти в п’ять разів швидше за ваших конкурентів, з уп’ятеро більшою цінністю? Це шлях до перемоги.

Тому працівники цієї компанії з автоматизації засіли за свій величезний перелік характеристик і спитали себе: «Гаразд, із чого нам починати завтра? Що є найважливішим для клієнтів? Як нам принести їм цінність швидше за будь-кого іншого?» Як каже Скотт Максвелл, складність тут у визначенні не чого ви хочете досягти, а чого ви можете досягти. Це справджується для всього: будуєте ви будинок чи виробляєте авто, пишете книжку чи створюєте відеогру, вичищаєте сміття чи боретеся зі злочинністю. Визначте, де можна принести найбільшу цінність за найменших зусиль, і зробіть це одразу. Потім продовжуйте збільшувати цінність крок за кроком. Озирнутись не встигнете, як створите чи презентуєте щось із реальними результатами, які можна продемонструвати. Ключем до цього є розставляння пріоритетів у роботі.

Як вам це зробити? Насамперед вам потрібен хтось, хто може визначити як бачення, так і цінність. У Scrum ми називаємо таку особу власником продукту.


Розділ 8. Пріоритети | Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час | Власник продукту