ХТО Ж ПРАВИЙ?
- Хто ж правий? - це питання мучило Миколу Карпова.
Великопольський повівся нечемно. Та це, зрештою, питання морального порядку. Доцент вийшов за рамки в пориві нестримного гніву, захищаючи свою теорію. Але чи справді вона така хибна? Чи справді вона така шкідлива?
Микола ще раз спробував поговорити на цю тему з Степаном, але Степан відповідав роздратовано й небагатослівно. Довелося знову звернутися до Антона Володимировича.
Великопольський зрадів, побачивши Карпова:
- А, мій любий опоненте, прийшли за порадою, як мене розбити?
Коля щиро й засмучено розвів руками:
- Антоне Володимировичу, я нічого не розумію. Поясніть мені, будьте ласкаві, що сталося? Чому ваша теорія викликала таку бурю?
- Чому?.. - Великопольський примружив очі, хитнув головою. - Пам’ятаєте, ви вчили, що боротьба між старим і новим... А втім, краще скажіть: чи ви певні, що ваші досліди достовірні? Чи можете ви поручитися за їх безпомилковість?
- Звичайно.
- Ну, тоді міркуйте самі: висновки я зробив з експериментальних даних - з багатьох дослідів, у тому числі й з ваших. Ви самі дали мені фактичний матеріал, - якщо помилилися ви, значить, помилився і я.
- Розумію.
- А щодо теоретичного обгрунтування - прошу...
Великопольський перелічив найголовніші гіпотези про походження і перебіг ракових захворювань; цитував напам’ять і з книжок; підсував статистичні дані, міркування професорів та академіків. Він спритно вибирав потрібне, обминаючи суперечливе, і не говорив прямо: ось той і той підтверджують мою теорію тим-то і тим-то. Він намагався повернути справу так, щоб Коля сам пересвідчився в цьому.
І Коля поступово переконувався, що Антон Володимирович правий. Виступити проти нього - це значить, виступити проти самого себе та ще й визнати свою несумлінність, безпринципність... Що могли висунути його друзі проти стрункої теорії Великопольського?.. Безпідставні умовиводи? Але наука вірить тільки фактам, а факти вперто говорять: існують канцерогенні речовини, що викликають рак... Отже, знайти антиканцерогени, здатні нейтралізувати сприятливі для раку передумови, - ось головне завдання.
Карпов пристав на пропозицію Антона Володимировича відбувати практику в його лабораторії, щоб разом працювати над створенням антиканцерогенних речовин. Іти з Великопольським проти друзів - не означає зрадити їх. Адже наука не терпить примиренства... Якщо друзі доведуть свою правоту - він погодиться з ними. А тепер - хто знає? - може, істина саме на боці Великопольського і його, Миколи Карпова.
Та на душі було неспокійно і тоскно. З кожним днем між ним і його друзями виростала стіна - незрима, але реально відчутна. Друзі стали противниками, і в ім’я науки доводиться боротися проти них.
Якось до нього підійшла Таня. Це було увечері, у тій кімнаті профкому, де вони не раз просиджували удвох аж за північ, почуваючи себе вільно й легко. Зовсім недавно в цій кімнаті вони мріяли про майбутню подорож на Далекий Схід; зовсім недавно Коля уявляв, що саме там, у тайзі, де не буде нікого на сотні кілометрів, він освідчиться Тані в коханні.
Зараз усе стало іншим. Зникла перспектива експедиції. Зникла безпосередність відносин. Таня була сумна.
Вона сіла поруч нього, пригладила його вихор на голові й сказала:
- Колю, мені здається, що ти з кожним днем віддаляєшся від мене... Між нами немов виростає якась перепона... Немає спільної мети, спільних думок... Колю, кинь Великопольського, поїдемо в експедицію... Ну?.. Я дуже прошу... Адже я тебе люблю.
Він здригнувся, закрив рукою очі, та зразу ж підвів голову:
- Ні! І я тебе люблю, але відповідаю тобі твоїми словами: наука не терпить компромісів! В експедицію я поїхати не можу.
Таня мовчки підвелася й пішла, а Коля застогнав. Вони освідчилися в коханні - чудно, як було чудне саме їхнє кохання, - і ось немає радості, а є тільки гіркота. І ні з ким навіть поділитися своїм горем.
Він не розповів про цей вечір Степанові - вони тепер майже не розмовляли. Приходили пізно - один затримувався в лабораторії Великопольського, другий - у лабораторії Кривцова. Між ними наче існувало перемир’я, яке буде розірване тим, хто перший знайде важку зброю - факти.
А в науковому світі тим часом розгорілася дискусія. Вона виникла одночасно в Мікробіологічному й Медичному інститутах, і подія, що сталася на лекції Великопольського, відіграла немалу роль.
Студенти й аспіранти, доценти й професори поділилися на дві групи, що гаряче відстоювали свої позиції. Суперечка поступово перекинулась на інші інститути, вийшла на сторінки преси. Ім’я Великопольського мигтіло на сторінках газет і журналів; теорію Великопольського відстоювали і лаяли, і тільки сам Великопольський не вступав ні з ким у суперечку, не захищався і не спростовував. Він злякався бурі, яку викликав, - особливо після того, як Бі-Бі-Сі та “Голос Америки” передали, що в Радянському Союзі талановитим ученим не дають можливості працювати. Агентства вихваляли теорію Великопольського, а його називали одним з найвидатніших вірусологів світу.